<<  41/45 >>

Čo je responzívny dizajn

30.10.2013 11:17 | grandiosoft

Tak ako ide dopredu veda, sledujeme pokroky aj v technike. Ak ste mali v minulosti atraktívnu web stránku, dnes to už neplatí. Ak ste ju mali atraktívnu pred rokom, už dávno vás iní predbehli. Vo webe a vo web dizajne musíte neustále napredovať, ak chcete byť aktuálni. Samozrejme, nemusíte. Ale vyzerá to určite lepšie, ak idete s dobou a ak je vidieť, že vám záleží aj na vašej webovej prezentácii. V dnešnej dobe, kedy je v každom povolaní obrovská konkurencia, rozhodujú detaily a úprimne, koľko krát ste sa aj vy rozhodli pre nejaký eshop či službu z nejakej webstránky, len kvôli tomu, že sa vám ich dizajn oveľa viac páčil alebo to mali oveľa lepšie spracované?

Čo je responzívny dizajnV minulosti, ak ste mali mobilný telefón s farebným displayom, boli ste jeden z mála. Mohli ste si možno dokúpiť aj prídavný fotoaparát k nemu. Áno, bolo tomu tak a nie to až tak veľmi dávno. Dnes má väčšina ľudí smartfóny, ktoré sa u nás veľmi rýchlo udomácnili. Android či iné slová z technologickej oblasti sa stali bežne používanými. A to sme ešte pred pár rokmi nevedeli, čo toto cudzie slovo znamená a predstavuje. A práve dopyt a obrovská ponuka týchto mobilných zariadení podnietila mnohých k tomu, aby svoje webové prezentácie trochu prispôsobili týmto zariadeniam. Tablety, mobilné telefóny, netbooky. Z každého takého zariadenia musíte dobre vidieť stránku. Nemôže sa vám totiž stať, že by ste nevideli dobre text, nemali dobre zobrazené menu, hľadali niečo a nevedeli, kde sa to nachádza, pretože celá tá stránka vyzerá veľmi chaoticky.

Responzívny dizajn je práve tá vlastnosť, ktorú by ste aj vy mali mať zakomponovanú vo vašej webstránke, ak nechcete prísť o návštevníkov. Dnes si už rozmyslíme, či zapneme notebook či stolný počítač len kvôli tomu, aby sme si vyhľadali nejakú informáciu. Oveľa rýchlejšie je to predsa pomocou mobilu či tabletu. Ak by to návštevník hľadal na vašom webe, ktorý nie je responzívny, zrejme veľmi rýchlo by odišiel. Celý responzívny dizajn webu je možný prostredníctvom vlastnosti Media Queries. Vďaka tejto vlastnosti, ktorá je zahrnutá aj v CCS3 je možné rozpoznať zariadenie, na ktorom otvárame stránku a teda stránka sa vie vďaka tomu upraviť na šírku pre zariadenie. Samozrejme, stránka vyzerá o čosi inak na mobile ako v stolnom počítači, kde máte naozaj veľké monitory. Avšak nikdy nemôžete chcieť, aby sa užívateľovi na mobile zobrazila stránka tak ako v notebooku či niekde inde. Veľa vecí musíte skryť za odkazy a do rôznych častí menu a ak užívateľ chce, tak sa k nim prekliká aj sám. Netreba dávať do pozornosti všetky vaše obrázky, logá a podobné pre neho časti zbytočnosti, pretože on hľadá obsah.

Ak by ste sa chceli riadiť nejakými štandardami pri tvorbe responzívneho dizajnu, tak také neexistujú. Zatiaľ. Avšak sú tu nejaké odporúčania. Tie by ste mali dodržiavať.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


Hore
Sociálne siete
Facebook Google+ In
Kontakt
Phone +421 903 150 884
Mail info@grandiosoft.sk
Web www.grandiosoft.sk

© Všetky práva vyhradené - www.grandiosoft.sk - Ochrana osobných údajov - Sitemap - Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam